The National Flag of WalesThe South Wales Junior Cricket League

Producing Test and County Cricketers since 1973

                Affiliated to: Cricket Wales

Our League Logo

Home Page
League Officials
Committee
Chairman's Address
League News
League Rules
Competitions
Fixtures 2016
Results 2015
League Tables 2016
League Tables 2015
League Finals 2014
League Finals 2015
Sponsors
Club Contacts
Links to other sites
Australia Tour 1998
Barbados Tour 2009
County Cricketers
Photographs
Rep Matches
Trivia
Coaching Tips
Ways of getting out
Cricket Terms
Fitness
Did you know?
Roll of Honour
Members Area
Contact Us
Glamorgan Fixtures 2016
Secretary's Report 2015

  

Under 16's League Competition Honours Lists

Zone Winners

 

Zone A

Zone B

Zone C

Zone D

Zone E

1978

Felinfoel

Skewen

Ynysygerwn

B. F. Steel

 

1979

Pontarddulais

Morriston

Clydach

B. F. Town

 

1980

Llanelli

Swansea

Neath

B. F. Town

 

1981

Llanelli

Swansea

Ynysygerwn

B. F. Steel

 

1982

Dafen

Swansea

Ynysygerwn

Neath

 

1983

Felinfoel

Gowerton

Ynysygerwn

Maesteg Celtic

 

1984

Llangennech

Pontarddulais

Neath

Maesteg

 

1985

Pontyberem

Mumbles

Ynysygerwn

Porthcawl

 

1986

Ammanford

Swansea

Ynystawe

B. F. Steel

 

1987

Ammanford

Pontarddulais

Landore

Ynysygerwn

Porthcawl

1988

Carmarthen W

Llanelli

Swansea

Ynysygerwn

Maesteg Celtic

1989

Ammanford

Pontarddulais

Gowerton

Ynysygerwn

Maesteg Town

1990

Ammanford

Pontarddulais

Swansea C.S.

Neath

Maesteg Town

1991

Bronwydd

Pontarddulais

Swansea C.S.

Ynysygerwn

B. F. Steel

1992

Ammanford

Dafen

Ynysygerwn

B. F. Steel

 

1993

Carmarthen W

Pontarddulais

Swansea

B. F. Steel

 

1994

Ammanford

Llanelli

Gowerton

Porthcawl

 

1995

Ammanford

Dafen

Swansea C.S.

Neath

 

1996

Ammanford

Gowerton

Ynystawe

Maesteg Town

 

1997

Dafen

Gowerton

Ynystawe

Porthcawl

 

1998

Dafen

Gowerton

Ynystawe

Porthcawl

 

1999

Ammanford

Swansea

Ynystawe

Neath

 

2000

Llanelli

Llangennech

Skewen

Maesteg Celtic

 

2001

Llanelli Gowerton Ynystawe Port Talbot  
2002
Dafen Pontarddulais Ynystawe Maesteg Town  
2003 Dafen Gorseinon Aberdare Maesteg Celtic  
2004 Ammanford Swansea Aberdare BSC Port Talbot  
2005 Bronwydd Swansea Ynysygerwn BSC Port Talbot  
2006 Carmarthen W Swansea Morriston Maesteg Town  
2007 Dafen Gowerton Blues Briton Ferry Town Maesteg Celtic  
2008 Carmarthen W Mumbles Clydach BSC Port Talbot  
2009 Carmarthen W Llangennech Ynysygerwn Maesteg Celtic  
2010 Llangennech Gorseinon Ynysygerwn Port Talbot  
2011 Carmarthen W Mumbles Ynysygerwn Port Talbot  
2012 Llandeilo Mumbles Neath Bridgend  
2013 Llandeilo Pontarddulais Ynystawe Neath  
2014 Llanelli Pontarddulais Neath Maesteg  
2015 Drefach Neath      

Under 16's League Winners for the Bill Edwards Trophy

1973

Dafen

1990

Ammanford 2007 Gowerton Blues

1974

Dafen

1991

Swansea C.S. 2008 No Winner

1975

Clydach

1992

Ammanford 2009 Ynysygerwn

1976

Neath

1993

B. F. Steel 2010 Llangennech

1977

Clydach/Llanelli

1994

Gowerton 2011 Carmarthen W

1978

B. F. Steel

1995

Dafen 2012 Bridgend

1979

Pontarddulais

1996

Ynystawe 2013 Pontarddulais

1980

Neath

1997

Gowerton 2014 Llanelli

1981

Swansea

1998

Dafen 2015 Clydach

1982

Swansea

1999

Ammanford 2016  

1983

Maesteg Celtic

2000

Maesteg Celtic 2017  

1984

Neath

2001

Llanelli    

1985

Mumbles
2002
Pontarddulais    

1986

Swansea

2003

Dafen    

1987

Ynysygerwn 2004 Aberdare    

1988

Ynysygerwn 2005 Ynysygerwn    

1989

Pontarddulais

2006

Swansea    

The scorecards for the 2001 - 2005 finals are now online just click on the winners to go to the page

Under 12 League Winners Under 14 League Winners Under 17 League Winners Cup Competition Winners

Go To Top of Page

This website was designed, and is maintained by John Davies 

JD 2002-2015       E-mail: webmaster@swjcl.org.uk