The National Flag of WalesThe South Wales Junior Cricket League

Producing Test and County Cricketers since 1973

                Affiliated to: Cricket Wales

Our League Logo

Home Page
League Officials
Committee
Chairman's Address
League News
League Rules
Competitions
Fixtures 2016
Results 2015
League Tables 2016
League Tables 2015
League Finals 2014
League Finals 2015
Sponsors
Club Contacts
Links to other sites
Australia Tour 1998
Barbados Tour 2009
County Cricketers
Photographs
Rep Matches
Trivia
Coaching Tips
Ways of getting out
Cricket Terms
Fitness
Did you know?
Roll of Honour
Members Area
Contact Us
Glamorgan Fixtures 2016
Secretary's Report 2015

  

Representative Matches 2006

League Squads

Following the Indoor Net Trials held at Coedcae School, Llanelli, back in April the selectors have named the following squads:-

Under 10's & 11's    Under 12's & 13's    Under 14's

Under 10's Under 11's
Lukas Carey Pontarddulais Steffan Williams Pontarddulais
Ben Francis Mumbles Jack Underwood Port Talbot Town
Shane Nicholas Gowerton Isaac Ellum Llanelli
Aneurin Donald Gorseinon Jack Lee Mumbles
Matthew Voss Llanelli Ashley Parry Clydach
Owain Binding Carmarthen W Jack Longden Mumbles
Tom Blake Ynystawe Deiniol Jones Llangennech
Jack Davies Gowerton Rhys Thomas Pontarddulais
Jonathan Tobin Mumbles Daniel Summerfield Swansea
Daniel Jones Carmarthen W Aled Stone Pontarddulais
Matthew Shepherd Mumbles Jac Wilson Carmarthen W
James Bevan-Jones Swansea Sam Jones Gorseinon
Callum Walters Maesteg Town Ieuan Rosser Mumbles
Ashley Colston Maesteg Town Oliver Furneaux Llanelli
Samuel Tobin Port Talbot Town Michael Grey Pontarddulais
Alex Wigley Ammanford Jack Shepherd Mumbles
Ewan Haines-Davies Swansea Civil Service Steffan Rees Ammanford
Steffan Jones Bronwydd Myles Thomas Gorseinon
    Luke Brown Mumbles
    Mathew Williams Pontarddulais
    Ford Cooksley Port Talbot Town
    Patrick Foley Swansea
    Kyren Wastnage Swansea
    Jack Hardcastle Ynystawe
    Sean Griffiths Port Talbot Town
    Jack Maynard Carmarthen W

 

Under 12's Under 13's
Jamie Rutherford Skewen Christian Watkins Gowerton
David Phillips Mumbles Jonathan Gardiner Carmarthen W
Rhodri Hughes Pontarddulais Matthew Pryce Neath
Cameron Protheroe Mumbles Sam Chiffi Dafen
Thomas Carey Pontarddulais Lloyd Bevan Ammanford
Scott James Gorseinon Rhys Hughes Gowerton
Ian Coates Swansea Civil Service Rhys Baggridge Ynysygerwn
Steffan Jones Carmarthen W Daniel Hughes BSC Port Talbot
Liam Doran Llangennech Andrew Davies Llandysul
Jonathan Holding Swansea Civil Service Ben Davies Ynysygerwn
James Taube Llangennech Rhys Thomas Gowerton
Owen Morgan Llangennech Matthew Knight Mumbles
Miles Murphy Gorseinon Tom Phillips Ynysygerwn
Richard Sourbutts Llangennech William Collinson Gowerton
Jake Watts Port Talbot Town Charles Lowen Swansea
Steffan Llyr Hughes Llangennech James Dickinson Carmarthen W
Gareth Wyn George Llangennech Joshua Williams Gowerton
Emyr Richard Bowen Carmarthen W Scott Maynard Carmarthen W
Corey Richard Morgan Gorseinon Thomas Morgan Maesteg Celtic
Rhodri Davies Ammanford Andrew Williams Pontarddulais
Adam O'Brien Swansea Civil Service Ellis Jones Mumbles
Benjamin Roberts Gorseinon Nicky Thomas Pontarddulais
Cameron Bamford BSC Port Talbot Daniel Martoni Dafen
Luke Martin Skewen Stephen Thomas Swansea Civil Service
Owain Morgan Clydach Joseff Rees Ammanford
       

 

Under 14's
Rhys Clayton Bridgend Town Iwan Bunston Bridgend Town
Rhys Batcup Swansea Andrew Edwards Carmarthen W
Jamie George Gowerton Joshua Marshall Bronwydd
Philip Wells Skewen Steffan Griffiths Bronwydd
Lee Nicholas Gowerton Thomas Jones Gowerton
Jamie Hill Morriston Llyr Morris Drefach
Josh Simmons Gorseinon Gareth Baglow Mumbles
Hedd-Wyn Jones Ammanford Thomas Day Morriston
Nicholas Rothero B F Steel Rhys Howells Llangennech
Joseph Parkhouse Gowerton Dewi Williams Gorseinon
Samuel Davies Gorseinon Oliver Pardoe Gorseinon
Jonathan Evans Skewen Michael Morris Carmarthen W
Gareth Thomas Carmarthen W Adam Mathews Gorseinon
Daniel Roberts Pontarddulais Ceryth Davies Pontarddulais
Daniel Rees Skewen Aaron Williams Skewen
Elliot Jones Skewen Evan Davies Swansea Civil Service
Tomos Ellis-Williams Drefach Ashley Churchill Skewen
Jordan Thomas Neath    
This is the squad which will travel to Lords for coaching in the Indoor School on Friday 23rd June 2006.  Letters have been sent out to all the boys giving details of the trip.  If you don't receive your letter by the 3rd June please contact the Secretary John Davies on 01554-778951.  The squad will be reduced in size after the Lords trip ready for the rep matches.

All players who attended the indoor net trials should have received a letter from the league advising them whether they have been selected or not.  We are aware of a couple of letters which have not arrived at their destination, so if your name does not appear in the lists above and you have not received a letter then I can only apologise for any inconvenience caused.

 

This website was designed, and is maintained by John Davies 

JD 2002-2015       E-mail: webmaster@swjcl.org.uk